V sobotu 28. ledna 2017 proběhl na střelnici Sportovně střeleckého klubu Poruba-Skalka 7. ročník střelecké soutěže odstřelovačů "Memoriál Vasilije Zajceva." Organizačně akci zabezpečil Sportovně střelecký klub Ostrava-Poruba Skalka za vydatné pomoci Československé obce legionářské, jednoty Ostrava 1. Dary do soutěže věnoval městský obvod Ostrava-Poruba i město Volgograd. Záštitu převzal, spoluorganizátorem i soutěžícím byl honorární konzul Ruské federace v Ostravě pan Aleš Zedník. Soutěž byla pořádána za teploty kolem -10°C, tedy za podmínek, které se alespoň trochu blížily pravé ruské zimě. Slavnostního nástupu se zúčastnilo na sedmdesát střelců , rozhodčích, organizátorů a rodinných příslušníků. ( Foto zde)

 

Sedmý ročník soutěže připomenul 74. výročí porážky německých fašistických vojsk u Stalingradu, kde se odstřelovač Vasilij Grigorijevič Zajcev zapsal do historie jako asi nejslavnější a nejznámější odstřelovač v dějinách lidských konfliktů. Jak ve své úvodní řeči řekl honorární konzul, je užitečné si tento příběh každoročně připomínat, připomínat nezdolnost ruských lidí a jejich ochotu bránit vlast i za cenu vlastního života a v neposlední řadě nezapomínat na to, co symbolizuje - v roce 1943 i dnes - slovo „Stalingrad“. 

 

V kategorii „vzduchovkový odstřelovač“ měly děti poprvé možnost střílet z kvalitní opakovací vzduchové pušky ČZUB s optikou, která umožňovala naprosto přesnou střelbu i na vzdálenost kolem dvaceti metrů. V kategorii malorážek bylo možno střílet vlastní zbraní, nebo ze zbraní poskytnutých klubem, také vesměs české výroby. Střelci z velkorážních zbraní museli být vybaveni vlastní puškou, zde se objevilo několik modelů, vedle samonabíjecích SVD Dragunov, různým způsobem "vyladěné" české útočné pušky Sa58 také modely Heckler&Koch 243, různé klony AR 15 a speciály Tikka T3.

 

Střílelo se na 50 metrů na terče s pěticentimetrovými figurkami, představujícími siluety „teroristů“, kteří se „kryjí rukojmími.“ Za zásah teroristy byly kladné body, za zásah rukojmího záporné. Dále následoval kývající se terč a nakonec pohyblivá "vpřed běžící figura“. Děti střílely na podobné terče, namísto běžící figury pak do padajících plechových figurek o výšce od 10 do 4 cm. Zajímavé bylo, že v této kategorii startoval slušný počet dívek ve věku 6 – 7 let, které projevily velký zájem právě o tuto poslední střeleckou disciplínu a po soutěži pokračovaly ve střelbě pro vlastní potěšení.

 

Podle předsedy porubského střeleckého klubu Petra Bláhy tento závod ukázal, jak za posledních pět let vzrostla úroveň přípravy ostatních střelců, jejich vybavení a příprava. Ze standardních zbraní opatřených levnou optikou se celá řada střelců propracovala k odstřelovačským speciálům a jejich taktická výstroj i pro zimní období je na zcela profesionální úrovni. V řadách aktivních záloh a členů střeleckých klubů nyní na Ostravsku působí zhruba dvě desítky střelců, jejichž výcvik a střelecké umění si pranic nezadají s úrovní armádních odstřelovačů.

 

Na závěr soutěže před rozdílením cen členové ČsOL přítomným dětem i dospělým připravili ukázku „souboje“ sovětského a německého odstřelovače v zimních podmínkách. Jejich výzbroj a výstroj byla zcela autentická, takže zejména děti ocenily možnost vidět vše zblízka a "naživo". Úspěšný den byl zakončen vynikajícím vojenským gulášem a podle mínění přítomných se s většinou bude možno opět setkat na osmém ročníku memoriálu.

 

Výsledky:

 

Vzduchová puška

1. Jan Mikulaj 109 bodů

2. Vojtěch Sedláček 107 bodů

3. Tobias Wengrzyn 101 bodů

Zvláštní cena pro nejlépe střílející dívku do 7 let Tereza Vaňková

 

Malorážní puška:

1. Marek Zemčák 110 bodů

2. Jan Sobkuljak 75 bodů

3. Petr Kuś 71 bodů

 

Velkorážní puška

1. Vojtěch Osmančík 122 bodů

2. Jiří Pavelka 119 bodů

3. David Vyvijal 116 bodů